+420 724 569 668
orchestrasbor@seznam.cz

Hudební čtvrtek - Koncert Janáčkova kvarteta

4duben
Sál Evropa / 19:00

Rok české hudby s Janáčkovým kvartetem v Evropě

V rámci cyklu Hudebních čtvrtků vystoupí 4. 4. 2024 v sále Evropa v Hodoníně významné české komorní těleso – Janáčkovo kvarteto.

Janáčkovo kvarteto vzniklo na brněnské konzervatoři v roce 1947 z řad studentů. Rychlým zráním a zejména vynikající interpretací děl Leoše Janáčka získal soubor právo nazývat se jménem svého milovaného autora. V roce 1955 podniklo Janáčkovo kvarteto ve složení Jiří Trávníček, Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl a Karel Krafka první zahraniční turné a po několika letech pokryla činnost souboru už všechny světadíly.

Janáčkovo kvarteto úspěšně reprezentovalo česko - moravskou interpretační tradici v pětapadesáti státech a na významných světových festivalech, což navodilo zájem proslulých nahrávacích společností o spolupráci. Z bohaté diskografie souboru byly dva tituly oceněny Grand Prix de l´Akadémie de Charles Gross a jeden byl poctěn cenou Preis der Deutschen Schallplattenkritik.

Více než sedmdesátiletá umělecká činnost souboru si vynutila postupné změny v obsazení, ale interpretační kánon a expresivní projev zůstávají i nadále tradičním obrazem hry Janáčkova kvarteta.

Pro Rok české hudby si kvarteto přípravilo program složený z děl A. Schnittkeho (Smyčcový kvartet č. 1), A. Dvořáka (Smyčcový kvartet č. 9 d moll) a samozřejmě L. Janáčka (Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“).

Janáčkovo kvarteto hraje ve složení Miloš Vacek – I. housle, Richard Kružík – II. housle, Jan Řezníček – viola a Lukáš Polák – violoncello.

 Začátek koncertu v 19:00 hod. Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru města Hodonína od 18. 3. 2024.

 

Pozvánku naleznete zde